چگونه می‌توان با صدور چک به شخص دیگر پول قرض داد؟

چگونه می‌توان با صدور چک به شخص دیگر پول قرض داد؟

دوستم از من درخواست قرض کرد و من با صدور چک مبلغ بیست میلیون تومان به او قرض دادم. بعدا شنیدم اگر او قرض خود را منکر شود، نمی توانم پولم را از او پس بگیرم. آیا این حرف درست است؟

در دادگاه ادعای اعطای قرض با صدور اسناد تجاری مانند چک پذیرفته نیست. اسناد تجاری اصولاً وسیله پرداخت دین هستند؛ نه اعطای قرض. وجود سند تجاری در دست دارنده آن، اماره بر مدیون بودن صادر کننده آن سند است. پس استناد به اصل عدم تبرع (موضوع ماده 265 قانون مدنی) در اسناد تجاری و ادعای قرض‌دادن با صدور سند تجاری صحیح نیست.

البته می توانستید روی چک یا در برگه جداگانه ای بنویسید که مبلغ این چک بابت قرض الحسنه بوده است و در صورت دوم، دریافت کننده نیز امضا (و اثر انگشت) نماید.

دسته‌بندی نشده

مهدی براتعلی پورمشاهده نوشته ها

وکیل دعاوی حقوقی، کیفری، خانواده و ثبتی؛ موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *